Beskidian hard weekend

Beskidian hard weekend, czyli survival pasterski, offroad i wiele innych atrakcji w Beskidach

Propozycja na majowy weekend dla tych, którzy lubią oderwać się od zgiełku cywilizacji, spędzać czas aktywnie, poznawczo i z pewną dozą adrenaliny.

W tej przygodzie nie ma miejsca na nudę.

Zaczniemy od sutej biesiady, na której spróbujecie regionalnych specjałów, z pomocą samochodów terenowych dotrzemy do niezwykłych punktów widokowych, skąd poznamy panoramę okolic jeziora Mucharskiego, a skończymy na nauce przetrwania wywodzącej się  z kultury wołoskich pasterzy. Wszystko to w dzikich ostępach beskidzkiej natury oraz w Kompleksie Bacówki u Harnasia, w której od lat kultywujemy babiogórską kulturę i tradycje.

Do waszej dyspozycji oddajemy pokoje noclegowe w stylowych budynkach, Bacówce, Drewutni oraz Koziołkowej Chacie oraz rozległe połacie łąk i lasów wokół bacówki, gdzie chętni mogą rozbić namiot lub samodzielnie (korzystając z rad naszej kadry) zbudować własny szałas.

Zobacz galerię z poprzednich edycji

No to od początku, czyli jak to będzie:

Dzień I (Piątek)

Przyjazd i rejestracja od godziny 17:00 – dla uczestników, którzy wybrali pełną ocję 6 dni,

– wieczorne ognisko, biesiada integracyjna
–  omówienie przebiegu imprezy

Dzień II (Sobota).

Survival Pasterski – sztuka przetrwania oparta o wielowiekowe doświadczenie pasterzy wołoskich, którzy przed wiekami przybyli łukiem Karpat w rejon Babiej Góry.

Zajęcia na szałasie Babiogórskich Pasterzy:
– udój, robienie oscypków, masła, ziołolecznictwo, zasady korzystania z zasobów przyrody

Zajęcia na gazdówce:
– mielenie zboża na żarnach, -pieczenie podpłomyków na blasze, – gotowanie zbójeckiego gulaszu na ognisku

Praca w kuźni

Wykonywanie naczyń na kole garncarskim.

Przyjazd i rejestracja od godziny 17:00 – dla uczestników, którzy wybrali opcję 4 dni,

Wieczorne ognisko i podsumowanie dnia.

Dzień III (Niedziela)

Offroad i strzelanie
– podstawy offroadu, czyli teoretyczne szkolenie z zakresu obsługi samochodu i jazdy w terenie, praktyczne zajęcia na torze samochodem przystosowanym do rajdów terenowych

– strzelanie na punkty – łuki, wiatrówki, proce, rzut toporem

Otwarty „Bieg przeprawowy o puchar Harnasia” – dla chętnych
–  bieg przeprawowy z elementami wojskowego toru przeszkód w naturalnym, trudnym terenie – na czas

IMG_0184

Dzień IV (Poniedziałek)

Surviwalu ciąg dalszy

– budowa schronienia, pozyskiwanie wody, sporządzanie pułapek, przygotowanie posiłku w terenie (oprawianie ryb, wędzenie ryb, pieczenie w glinie)

Tradycyjne już  wieczorne ognisko w formie biesiady

Dzień V (Wtorek)

Wymarsz w teren lesisty w rejon bazy partyzantów AK

– w drodze wykorzystujemy zdobytą wcześniej wiedzę, wyszukujemy rośliny jadalne, tropimy zwierzynę, rozpalamy ognisko, orientujemy się w terenie

– dla odważnych nocleg pod gołym niebem w hamaku

Po obiedzie wykwaterowanie i wyjazd uczestników opcji 4 dni.

Pożegnalna biesiada do syta dla opcji 6 dni

Dzień VI (Środa)

Śniadanie i wyjazd uczestników – wymeldowanie o dowolnej porze!

Dla chętnych pożegnalne wyjście w las. Do bacówki wcamy na orientację  – praktycznie korzystając ze zdobytej w ostatnich dniach wiedzy

Uwagi:

1. Dla opcji z noclegiem w Bacówce jak również we własnym namiocie przewidziane jest pełne wyżywienie. Dla opcji 6 dni (5 noclegów) – 14 posiłków, dla opcji 4 dni (3 noclegi) – 9 posiłków.
Posiłki, w których przygotowywaniu czynny udział brać będą uczestnicy warzone będą pod okiem prowadzących, którzy mają duże doświadczenie w gotowaniu i pieczeniu na ognisku.
Wielokrotnie brali oni udział w różnorodnych zawodach kulinarnych, a w roku 2016 zdobyli I miejsce na Międzynarodowych zawodach kulinarnych o „Złotą Parzenicę” w Ustroniu.

2. Wymagany strój stosowny do turystyki górskiej. Należy pamiętać również o ubraniu przeciwdeszczowym. Dobrze mieć z sobą latarkę oraz nóż. Podczas zajęć nauczysz się działać pod presją, o tym czy dasz radę zadecydujesz Ty sam.

3. Propozycja dla osób pełnoletnich, lub niepełnoletnich z opiekunami. Mile widziane całe rodziny

4. Impreza odbędzie się jeśli zgłosi się minimum 10 uczestników. Maksymalna ilość uczestników 30.

5. Pokoje mogą być współdzielone. Noclegi w poszczególnych budynkach przydzielane są na podstawie kolejności zgłoszeń.

Prowadzący:

Survival:
Staszek „Harnaś” – pasjonat góralskiej i pasterskiej tradycji, pomysłodawca i budowniczy kompleksu Bacówki u Harnasia, dyplomowany Baca, uczestnik wielu wyjazdów tematycznych m.in. do do kantonu Ticino w Szwajcarii. Członek Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Bierze udział w imprezach tematycznych, m.in. Babiogórskiej Jesieni w Zawoi, demonstrując pasterską codzienność na szałasie. Współzałożyciel i członek Bractwa Zbójników Spod Babiej Góry.
Praktyk, wykorzystujący wiedzę na temat sztuki przetrwania w górach, wypracowaną i przekazywaną przez pasterzy pół-koczowników przemierzających Karpaty na przestrzeni wieków. Pomysłodawca szkoleń z zakresu „pasterskiego survivalu”.
oraz pomocnicy

Michał – juhas na bacówce. Zapalony miłośnik kolarstwa górskiego, uczestnik wielu biegów na orientację. Człowiek głęboko zakorzeniony w tradycji przodków i kulturze góralskiej.
Animator edukacji ekologicznej, autor ścieżek dydaktycznych dla dzieci i młodzieży prezentowanych w zagrodzie edukacyjnej „Bacówka u Harnasia„
W roku 2016 zdobywca I miejsca w III Międzynarodowego konkursu kulinarnego „O złotą parzenicę”

Offroad:
Arek – pasjonat samochodów ( przede wszystkim terenowych ), obcowania z naturą, aktywnego wypoczynku i oczywiście jazdy w terenie. Uczestnik wypraw oraz wielu rajdów terenowych zarówno szybkościowych jak i przeprawowych. Zwycięzca kilku rajdów cross country w klasie Sport do 150 KM.

Ceny:
880 zł za osobę – 4 dniowy pobyt, 3 noclegi we własnym namiocie, 9 posiłków, udział (dla chętnych) w otwartym „Bieg przeprawowy o puchar Harnasia”, szkolenia z zakresu survivalu oraz offroad wg programu,

960 zł za osobę – 4 dniowy pobyt, 3 noclegi w Bacówce, 9 posiłków, udział (dla chętnych) w otwartym „Bieg przeprawowy o puchar Harnasia”, szkolenia z zakresu survivalu oraz offroad wg programu,

1080 zł za osobę – 6 dniowy pobyt, 5 noclegów we własnym namiocie, 14 posiłków, udział (dla chętnych) w otwartym „Bieg przeprawowy o puchar Harnasia”, szkolenia z zakresu survivalu oraz offroad wg programu,

1200 zł za osobę – 6 dniowy pobyt, 5 noclegów w Bacówce, 14 posiłków, udział (dla chętnych) w otwartym „Bieg przeprawowy o puchar Harnasia”, szkolenia z zakresu survivalu oraz offroad wg programu,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *