Wycieczki
Miasta i atrakcje regionu
Pętla Beskidzka (przykładowy wariant)
turystyka górska Beskidy
Opis: wycieczka obejmuje tzw. Pętlę Beskidzką – widokową trasę prowadzącą przez urokliwe tereny południowej części Beskidu Śląskiego, bogate zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym.
Ramowy program: Krótkie zwiedzanie Żywca, Węgierska Górka (schron Wędrowiec), Koniaków (wyjście na szczyty Koczy Zamek i Ochodzita, Galeria Koronki), Jaworzynka (trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji), Istebna (Chata Kawuloka, kościółek p.w. Dobrego Pasterza), przełęcz Kubalonka, Wisła Czarne (zameczek prezydenta, jezioro Czerniańskie), Wisła Malinka (skocznia), przełęcz Salmopolska, Szczyrk (sanktuarium na Górce), Żywiec.
Szlakiem architektury drewnianej
Opis: wycieczka obejmuje zwiedzanie wybranych obiektów na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
Ramowy program: Kościół w Lachowicach, karczma „Rzym” w Suchej Beskidzkiej, kościół w Zawoi, skansen w Markowych Rówienkach (Zawoja), skansen w Zubrzycy Górnej z możliwością wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych, np. malowanie na szkle, pieczenie chleba.
Muzeum Browaru „Żywiec” i góra Żar
Opis: Wycieczka obejmuje dwie atrakcje beskidzkie – zwiedzanie Muzeum Browaru „Żywiec” połączone z degustacją piwa oraz jeden z najciekawszych beskidzkich szczytów – górę Żar.
Ramowy program: Zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec i degustacja piwa (możliwe również zwiedzanie linii produkcyjnych), przejazd wzdłuż Jeziora Żywieckiego do Międzybrodzia Żywieckiego, wyjazd kolejką linowo-terenową na górę Żar, panorama Beskidów ze szczytu, górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej „Porąbka-Żar”, przejście szlakiem turystycznym na Kiczerę i zejście do Międzybrodzia Żywieckiego.
Muzeum Browaru „Żywiec”, góra Grojec i Żywiec
Opis: Wycieczka obejmuje atrakcje miasta Żywca – zwiedzanie Muzeum Browaru „Żywiec” połączone z degustacją piwa, spacer na górę Grojec i zwiedzanie miasta.
Ramowy program: Zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec i degustacja piwa (możliwe również zwiedzanie linii produkcyjnych), spacer na górę Grojec, panorama miasta, Kotliny Żywieckiej i Beskidów, zejście do miasta i zwiedzanie: park, Domek Chiński, Pałac Habsburgów, Zamek Komorowskich, rynek.
Lanckorona i Kalwaria Zebrzydowska
Opis: Wycieczka obejmuje dwie perełki architektury na pograniczu Beskidu Średniego i Pogórza Wielickiego – Lanckoronę i Kalwarię Zebrzydowską.
Ramowy program: Zwiedzanie rynku w Lanckoronie z zabytkową drewnianą zabudową, spacer na górę zamkową, zwiedzanie ruin zamku Kazimierza Wielkiego, przejazd (lub przejście piesze) do Kalwarii Zebrzydowskiej, zwiedzanie Bazyliki MB Anielskiej, przejście Dróżkami Kalwaryjskimi (możliwy również spacer do pozostałości po zamku Skrzyńskich na górze Żar).
Sucha Beskidzka, Stryszawa i Lachowice
Opis: Wycieczka obejmuje zwiedzanie atrakcji kulturowych Suchej Beskidzkiej, Stryszawy i Lachowic
Ramowy program: Zwiedzanie Suchej Beskidzkiej: Zespół Klasztorno-Kościelny, Karczma Rzym, Zamek Komorowskich, park zamkowy, spacer na górę Jasień, przejazd do Stryszawy, zwiedzanie muzeum zabawki ludowej, przejazd do Lachowic, zwiedzanie drewnianego kościoła p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła.
Wycieczki górskie
Babia Góra (1725 m n.p.m.)
Opis: wycieczka obejmuje zdobycie Babiej Góry – najwyższego szczytu polskich Beskidów. Trasa prowadzi widokowymi szlakami i daje możliwość poznania wszystkich pięter roślinnych występujących w polskich górach.
Ramowy program: Przejazd na przełęcz Krowiarki, wyjście na szlak: Górny Płaj, Marków Stawek, Perć Przyrodników, Sokolica, Kępa, Gówniak, Diablak – najwyższy wierzchołek masywu Babiej Góry, Kościółki, przełęcz Brona, Markowe Szczawiny – schronisko PTTK (przerwa na dłuższy posiłek), zejście do Zawoi Markowej, wyjazd.
Jałowiec (1111 m n.p.m.)
Opis: wycieczka obejmuje zdobycie najwyższego szczytu Pasma Jałowieckiego w Beskidzie Żywieckim. Szczytowa Hala Trzebuńska słynie z pięknego widoku na Beskidy, Tatry, a nawet Małą Fatrę…
Ramowy program: Na szczyt Jałowca można wyjść znakowanymi szlakami z Koszarawy, Lachowic, Stryszawy i Zawoi. W programie wyjście z jednej z czterech miejscowości i przejście do innej, bądź pętla (powrót do tej samej miejscowości innym szlakiem).
Leskowiec (922 m n.p.m.) i Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.)
Opis: wycieczka obejmuje zdobycie dwóch położonych w niewielkiej odległości szczytów w Beskidzie Małym. Znane są one z pięknych widoków nie tylko na góry lecz również na Górny Śląsk i Kraków, a także z chętnie odwiedzanego schroniska PTTK. Od kilkunastu lat szczyty te kojarzą się również z osobą papieża Jana Pawła II – na Groniu znajduje się kaplica poświęcona temu wielkiemu Polakowi.
Ramowy program: Na oba szczyty dojść można wieloma szlakami, my proponujemy wyjście z Koconia (przez Łamaną Skałę), Targoszowa, Krzeszowa, Tarnawy Górnej lub Śleszowic. Powrót do jednej z tych miejscowości, przy czym w przypadku Targoszowa lub Krzeszowa istnieje możliwość zapętlenia wycieczki. Na Leskowcu w schronisku PTTK przerwa na posiłek.